Protetyka stomatologiczna - 4 rok - protezy częściowe

Regulamin zajęć:

1. Studenci zobowiązani są do przestrzegania przyjętych w Klinice Protetyki przepisów porządkowych, z którymi zostają zapoznani na początku zajęć dydaktycznych z przedmiotu. W szczególności studenci powinni przestrzegać obowiązujących w Klinice zarządzeń dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy oraz warunków sanitarno-epidemiologicznych.

2. Obecność studentów na zajęciach sprawdzana jest i odnotowywana w liście obecności na początku ćwiczeń.

3. Każda nieobecność, zarówno usprawiedliwiona jak i nieusprawiedliwiona, musi zostać odrobiona.

4. W przypadku nieobecności na ćwiczeniach klinicznych student musi odrobić zaległości na zajęciach o tej samej tematyce.

5. W przypadku nieobecności na ćwiczeniach seminaryjnych student powinien odrobić ćwiczenia z inną grupą, a jeżeli to jest niemożliwe, zobowiązany jest zdać sprawdzian z tematu tych zajęć.

6. Nieusprawiedliwiona nieobecność studenta na trzech ćwiczeniach klinicznych powoduje nie zaliczenie całego cyklu ćwiczeń.

7. Trzykrotne spóźnienie się na ćwiczenia liczone jest jako jedna nieobecność, która musi być odrobiona.

8. W przypadku licznych usprawiedliwionych nieobecności (z powodu choroby lub innych poważnych przyczyn losowych) odrobienie całości cyklu ćwiczeń w innym terminie musi być uzgodnione z kierownikiem Kliniki Protetyki.

9. Cykl ćwiczeń kończy się zaliczeniem.

10. Wymagany strój na zajęcia to: jasny zapięty fartuch, rękaw musi zakrywać odzież, obuwie wewnętrzne, włosy związane z tyłu głowy, paznokcie krótko obcięte niepomalowane. Brak biżuterii.

Treści programowe:

Wykłady:

1. Podział protez częściowych ruchomych.
2. Konstrukcja protez częściowych ruchomych.
3. Wskazania, przeciwwskazania do wykonania protez częściowych ruchomych.
4. Planowanie leczenia protezami częściowymi ruchomymi.
5. Wykonywanie kliniczne i laboratoryjne protez częściowych ruchomych.

Ćwiczenia:

1.Wywiad lekarski.
2. Badanie kliniczne i badania dodatkowe-radiologiczne.
3. Wyjaśnienie pacjentowi istoty jego dolegliwości, ustalenie sposobu leczenia protetycznego, uzyskanie świadomej zgody pacjenta, określenie rokowań.
4. Planowanie leczenia z użyciem protez częściowych ruchomych.
5. Przygotowanie jamy ustnej.
6. Preparacja zębów.
7. Pobieranie wycisków.
8. Rejestracja zwarcia.
9. Kontrola struktur metalowych.
10. Kontrola ustawienia zębów.
11. Osadzenie, korekta częściowych protez ruchomych i opieka następowa.

Literatura:

Podstawowa:

1. Eugeniusz Spiechowicz Protetyka Stomatologiczna , Wydawnictwo Lekarskie PZWL Warszawa , 2013.
  2. Stanisław Majewski, Mariusz Pryliński Materiały i technologie współczesnej protetyki stomatologicznej. , Wyd. Czelej, Lublin , 2013.
  3. Elżbieta Mierzwińska-Nastalska (red):Med. Diagnostyka układu ruchowego narządu żucia. , Tour Press International , 2016.

Uzupełniająca:

1. Dejak B. Kompendium wykonywania uzupełnień protetycznych. , Med. Tour Press, Warszawa, , 2014.
  2. Budkiewicz A. Protezy szkieletowe. , Wydawnictwo Lekarskie, PZWL, Warszawa, 2004.

Kryteria oceny

Seminaria i ćwiczenia kliniczne: obecność na wszystkich zajęciach, sprawdzian wiedzy teoretycznej i praktycznej.
W zakresie wiedzy:
- ocena udziału w dyskusji podczas seminariów;
- Sprawdziany pisemne cząstkowe w czasie cyklu ćwiczeń,
- test na koniec cyklu ćwiczeń.
W zakresie umiejętności:
- zaliczenie na podstawie obserwacji studenta, wykonania danych czynności klinicznych i laboratoryjnych podczas ćwiczeń – na ocenę.
W zakresie kompetencji społecznych:
- obserwacja zachowania studenta podczas wszystkich ćwiczeń (ocena według jednolitego formularza) – wyrażona na koniec roku w postaci oceny.